Vanguard News Network
VNN Media
VNN Digital Library
VNN Reader Mail
VNN Broadcasts

Old December 2nd, 2011 #1
skarleta
Registered User
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 4
Default Knjige Na Hrvatskom Jeziku



Friedrich Nietzsche - Antikrist
 
Old December 7th, 2011 #2
skarleta
Registered User
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 4
Default

Vladimir Aleksejevič Istarhov - Udarac ruskih bogova
 
Old October 16th, 2013 #5
Tiwaz
Senior Member
 
Tiwaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Europa, Serbia
Posts: 778
Default

Hrvatski jezik ne postoji, kao ni hrvatska nacija!!! Svi ''hrvati'' su pokatoličeni Srbi!!!
 
Old October 16th, 2013 #6
Serbian
Senior Member
 
Serbian's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 21,679
Default

Quote:
Originally Posted by Ahnenerbe View Post
Hrvatski jezik ne postoji, kao ni hrvatska nacija!!! Svi ''hrvati'' su pokatoličeni Srbi!!!
Dobro pustimo te rasprave koje nigde ne vode. Mi i hrvati se nikada necemo sloziti oko bilo cega, mi imamo nasu verziju istorije oni svoju.

Ovo je forum gde su dobrodosli svi beli nacionalisti.
__________________
Christianity and Feminism, the two deadliest poisons jews gave to the White Race


''Screw your optics, I'm going in'', American hero Robert Gregory Bowers
 
Old October 17th, 2013 #7
Tiwaz
Senior Member
 
Tiwaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Europa, Serbia
Posts: 778
Default Хрвати: Србско племе

Quote:
Originally Posted by serbian View Post
dobro pustimo te rasprave koje nigde ne vode. Mi i hrvati se nikada necemo sloziti oko bilo cega, mi imamo nasu verziju istorije oni svoju.

Ovo je forum gde su dobrodosli svi beli nacionalisti.
Ма све ја то знам и разумем, али брате они историју немају!!! Имамо доказе за то! Они славе неког ''Њиховог'' краља Томислава, који је иначе био Србин!!! Они желе да чак да нам преотму Николу Теслу и многе великане, зато ја пишем да су они вештачки направљена нација покатоличавањем Срба!!!
Постоје Хрвати који нису Срби, као фрањевци, но као што рекох 70% Хрвата су покатоличени Срби и ми ћмо имати аргументе увек, ја иначе никада не пишем нешто за шта не могу да образложим и разјасним!!!
 
Old December 5th, 2013 #8
Fico
Senior Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 974
Default

Quote:
Originally Posted by Ahnenerbe View Post
Hrvatski jezik ne postoji, kao ni hrvatska nacija!!! Svi ''hrvati'' su pokatoličeni Srbi!!!
In English:
Quote:
Originally Posted by Ahnenerbe View Post
Croatian language don't there as a Croatian nation. All "Croats" are chatolics serbs.
Why Croatians don't know that they are serbs? That is really interesting question.
Why would someone at all wanted to be serb? (especially question for you)

Last edited by Fico; December 7th, 2013 at 06:08 PM.
 
Old December 5th, 2013 #9
Fico
Senior Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 974
Default

Quote:
Originally Posted by Ahnenerbe View Post
Ма све ја то знам и разумем, али брате они историју немају!!! Имамо доказе за то! Они славе неког ''Њиховог'' краља Томислава, који је иначе био Србин!!!
Translate:
Quote:
Originally Posted by Ahnenerbe View Post
I know this and understand,but brother they don't have history ! We have evidence for that ! They are celebrating "their" king Tomislav who have been serbian
Serbian nationality existed at this time? I see only Raska in teritory where is today "serbia".

http://www.euratlas.net/history/europe/900/index.html

Where is "serbia" in this map (a year when Tomislav are king of Kingdom Croatia and Croatia is in this map).


Quote:
Originally Posted by Ahnenerbe View Post
ја иначе никада не пишем нешто за шта не могу да образложим и разјасним!!!
Quote:
Originally Posted by Ahnenerbe View Post
I usually never write something for which I can not explain and to clarify!
Explain then (all this claims).

Last edited by Fico; December 7th, 2013 at 06:07 PM.
 
Old February 12th, 2014 #10
Dagaz18
Junior Member
 
Dagaz18's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Great Serbia
Posts: 55
Default Hrvati - Ko je To?

Au Kako vam je Tiwaz isprao mozak ustaše, pa vi ste iskompleksirani od Tiwaza samo tako! Svaka mu čast, evo stvarno Tiwaz duboki naklon! Pa sve ustaše si uništio psihički, moralno, a već ionako ni sami ne znaju odakle potiču, tako da tu nisi ništa novo rekao! Tiwaz je Moderator SF Srbija po izboru članova, Tiwaz je Administrator na Volkstumu, koji je prestao da radi od kada je momak napustio sve forume!
Inače Tiwaz je poslao pisma administraciji SF-a da su Jevreji i da uzimaju pare, tako da je sam tražio da bude banovan, svoj sajt je imao gde je bio Administrator, ali sajt se ugasio koliko vidim od kada ga nema! E, Tiwaz ima IQ kao svi vi Hrvati sa SF-a zajedno!
__________________
http://nsobnovasrbije.blogspot.com/

Serbian Sunrise - Srbsko svitanje
 
Old February 13th, 2014 #11
Fico
Senior Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 974
Default

Quote:
Originally Posted by Dagaz18 View Post
Au Kako vam je Tiwaz isprao mozak ustaše, pa vi ste iskompleksirani od Tiwaza samo tako! Svaka mu čast, evo stvarno Tiwaz duboki naklon! Pa sve ustaše si uništio psihički, moralno, a već ionako ni sami ne znaju odakle potiču, tako da tu nisi ništa novo rekao! Tiwaz je Moderator SF Srbija po izboru članova, Tiwaz je Administrator na Volkstumu, koji je prestao da radi od kada je momak napustio sve forume!
Inače Tiwaz je poslao pisma administraciji SF-a da su Jevreji i da uzimaju pare, tako da je sam tražio da bude banovan, svoj sajt je imao gde je bio Administrator, ali sajt se ugasio koliko vidim od kada ga nema! E, Tiwaz ima IQ kao svi vi Hrvati sa SF-a zajedno!
Ako je neko iskompleksiran,onda je to isključivo on kao i navijači tebi slični koji dolaze na hrvatski podforum s ciljem da budu u centru pažnje u svojim glupostima. Ustaše ne postoje,oni su samo u nečijim glavama koje vjerojatno sanjaju nekakve ustaše-kaj god da to značilo. Hrvati jako dobro poznaju sebe i nemaju namjeru uvjeravati niti jedan današnji narod da je potekao od njih kao što to neki rade. To nije ništa drugo nego mentalitet jedne osobe ili više njih koja,odnosno koje nema/nemaju što govoriti o sebi pa se ta praznina popunjava ovakvim,već viđenim načinima.
Sa njegovim mišljenjem (ako je to istina) oko Administracije SF se slažem,to je jedna lihvarska skupina koja ostvaruje dobit preko osoba koje im daju novac pa onda ti njihovi potrčci misle da su neko i nešto a zapravo nisu ništa.
Zanimljivo,član o kojem ti govoriš je davao tim židovima novac ali je vjerojatno kasnije shvatio kako stvari stoje,u svakom slučaju im je dobro poslužio kao korisni bedaček. Ako se ti klanjaš takvima onda si jedan beskičmenjak kojem je vjerojatno i to prirodna pozicija,te pretpostavljam da ti je već spomenuti meštrić naredio da tu moraš pisati-radiš budalu od sebe.
Mislim da su globalno gledano SF Hrvatska i SF Srbija nebo i zemlja prema kvaliteti,a problem je samo politika tog profitablilnog smeća koje se zove SF.
Ja stvarno ne znam zašto vi stalno pokušavate hraniti nekoga pokvarljivom hranom koju nitko ne može progutati,jedino što možete dobiti s tim je loša reklamacija koja vas gura u prvi plan,a niste ni sami svjesni kako si štetite.
Mogu ja voditi raspravu s tobom i bilo kim koliko hoću,no kad ista prestaje biti ono što treba onda ona gubi smisao.

P.S. nevjerojatno ste mi slični po načinu pisanja ti i tvoj gazda kojem se klanjaš. Da možda vi niste ista osoba koja pati od poremećaja osobnosti? Ovo je samo pretpostavka.

Last edited by Fico; February 13th, 2014 at 06:06 PM.
 
Old February 13th, 2014 #12
Serbian
Senior Member
 
Serbian's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 21,679
Default

Fico

Quote:
Serbian nationality existed at this time? I see only Raska in teritory where is today "serbia".

http://www.euratlas.net/history/europe/900/index.html
Of course it did. As for Raska it was the center of Serbian kingdom and seat of the church.

Anyway did modern German nationality as we know it today exist? You had states like Prussia before the unified German state was formed.



Quote:
Where is "serbia" in this map (a year when Tomislav are king of Kingdom Croatia and Croatia is in this map).


Časlav of Serbia

Časlav Klonimirović or Časlav of Serbia (Serbian: Часлав Клонимировић, Greek: Τσασλάβο[a] ; c. 890s – 960) was Prince of the Serbs from c. 933[1] until his death in 960.[b] He significantly expanded the Serbian Principality when he managed to unite several Slavic tribes, stretching his realm over the shores of the Adriatic Sea, the Sava river and the Morava valley. He successfully fought off the Magyars, who had crossed the Carpathians and ravaged Central Europe, when they invaded Bosnia. Časlav is remembered, alongside his predecessor Vlastimir, as founders of Serbia in the Middle Ages.

Časlav was the son of Klonimir, a son of Strojimir who ruled as co-prince in 851–880. He belongs to the first Serbian dynasty, the Vlastimirovićs (ruling since the early 7th century), and is the last known ruler of the family.

http://en.wikipedia.org/wiki/%C4%8Caslav_of_Serbia


Funny thing is that before the 20th century, unlike most other European nations who waged endless wars amongst each other, Serb and Croat people had no real problems with one another ( ako izuzmemo Starcevica i Pravasku ideologiju u drugoj polovini 19 veka). How the first half of the 20th century changed all that.
__________________
Christianity and Feminism, the two deadliest poisons jews gave to the White Race


''Screw your optics, I'm going in'', American hero Robert Gregory Bowers
 
Old February 13th, 2014 #13
Serbian
Senior Member
 
Serbian's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 21,679
Default

Quote:
Originally Posted by Dagaz18 View Post
Inače Tiwaz je poslao pisma administraciji SF-a da su Jevreji i da uzimaju pare, tako da je sam tražio da bude banovan

Quote:
Fico

Sa njegovim mišljenjem (ako je to istina) oko Administracije SF se slažem,to je jedna lihvarska skupina koja ostvaruje dobit preko osoba koje im daju novac pa onda ti njihovi potrčci misle da su neko i nešto a zapravo nisu ništa.
Zanimljivo,član o kojem ti govoriš je davao tim židovima novac ali je vjerojatno kasnije shvatio kako stvari stoje

Samo da vas upozorim da na ovom forumu nije dozvoljeno iznositi takve ozbiljne optuzbe bez konkretnog dokaza. Linder je mnogima dao ban zbog takvih i slicnih stvari (jevrejin pedofil policajac).

Ako imate solidne dokaze da je SF zidovska operacija slobodno iznesite, u suprotnom bolje bez takvih stvari, barem tako javno ovde.

Da se razumemo ja licno nemam bas pozitivno misljnenje of SF, mislim da je pun hricanskih fanatika, glupih reakcionara sovinista i konzervativnih idiota koji misle da mogu nesto uraditi za nasu rasu bez agresivnog nastupa i 'nasilja', ali to je daleko od optuzbe da taj forum radi za jevrejske interese, sto je po meni cista glupost.
__________________
Christianity and Feminism, the two deadliest poisons jews gave to the White Race


''Screw your optics, I'm going in'', American hero Robert Gregory Bowers
 
Old February 14th, 2014 #14
Dagaz18
Junior Member
 
Dagaz18's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Great Serbia
Posts: 55
Default 18

Quote:
Originally Posted by Fico View Post
Ako je neko iskompleksiran,onda je to isključivo on kao i navijači tebi slični koji dolaze na hrvatski podforum s ciljem da budu u centru pažnje u svojim glupostima. Ustaše ne postoje,oni su samo u nečijim glavama koje vjerojatno sanjaju nekakve ustaše-kaj god da to značilo. Hrvati jako dobro poznaju sebe i nemaju namjeru uvjeravati niti jedan današnji narod da je potekao od njih kao što to neki rade. To nije ništa drugo nego mentalitet jedne osobe ili više njih koja,odnosno koje nema/nemaju što govoriti o sebi pa se ta praznina popunjava ovakvim,već viđenim načinima.
Sa njegovim mišljenjem (ako je to istina) oko Administracije SF se slažem,to je jedna lihvarska skupina koja ostvaruje dobit preko osoba koje im daju novac pa onda ti njihovi potrčci misle da su neko i nešto a zapravo nisu ništa.
Zanimljivo,član o kojem ti govoriš je davao tim židovima novac ali je vjerojatno kasnije shvatio kako stvari stoje,u svakom slučaju im je dobro poslužio kao korisni bedaček. Ako se ti klanjaš takvima onda si jedan beskičmenjak kojem je vjerojatno i to prirodna pozicija,te pretpostavljam da ti je već spomenuti meštrić naredio da tu moraš pisati-radiš budalu od sebe.
Mislim da su globalno gledano SF Hrvatska i SF Srbija nebo i zemlja prema kvaliteti,a problem je samo politika tog profitablilnog smeća koje se zove SF.
Ja stvarno ne znam zašto vi stalno pokušavate hraniti nekoga pokvarljivom hranom koju nitko ne može progutati,jedino što možete dobiti s tim je loša reklamacija koja vas gura u prvi plan,a niste ni sami svjesni kako si štetite.
Mogu ja voditi raspravu s tobom i bilo kim koliko hoću,no kad ista prestaje biti ono što treba onda ona gubi smisao.

P.S. nevjerojatno ste mi slični po načinu pisanja ti i tvoj gazda kojem se klanjaš. Da možda vi niste ista osoba koja pati od poremećaja osobnosti? Ovo je samo pretpostavka.
Meni je Tiwaz saborac i komšija, ne gazda! Drugo, da, shvatio je stvari oko SF-a i uostalom neka sam iznese svoje mišljenje, a moraš priznati da su na SFH stvarno opterećeni njime, čemu toliko pisanje o nekom ako vas dotični ne zanima i ne dotiče? Ne razumem! Dobro, kako god nema veze, bolje da napišemo nešto pametno ovde nego da se i ovde prepucavamo i to bez ikakve potrebe!
Pozdrav!
__________________
http://nsobnovasrbije.blogspot.com/

Serbian Sunrise - Srbsko svitanje
 
Old February 14th, 2014 #15
Fico
Senior Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 974
Default

Quote:
Originally Posted by Serbian View Post
Fico



Of course it did. As for Raska it was the center of Serbian kingdom and seat of the church.
I can't see Serbian kingdom in time when Tomislav have been King of Croat. This is very interesting because some of serbian members tell that Croat don't exist,but in fact Serbia don't exist in time when some speak. So serbian members who try to manipulate other people here must in first look its nationality in this time If they can find.

Quote:
Originally Posted by Serbian View Post
Anyway did modern German nationality as we know it today exist?
In wich time?

Quote:
Originally Posted by Serbian View Post
You had states like Prussia before the unified German state was formed.
I know


Quote:
Originally Posted by Serbian View Post
I can't see only Raska in this time. If he live in Serbia, why we only can see Raska on map? Where is Serbia when Tomaslav have been King of Kingdom of Croatia ?

Quote:
Originally Posted by Serbian View Post
Funny thing is that before the 20th century, unlike most other European nations who waged endless wars amongst each other, Serb and Croat people had no real problems with one another ( ako izuzmemo Starcevica i Pravasku ideologiju u drugoj polovini 19 veka). How the first half of the 20th century changed all that.
Know you're telling me about conflict with nations and also about Father of Croatian Homeland Ante Starčević and ideology of Party of Rights,no problem If you have some obscurity about this ideology we can speak about it. Why you try to hide Načertanije in this story? Načertanije is the root of Croat-Serbs conflict more then 100 years doesn't matter on wich way.


@Serbian,vezano za tvoje upozorenje

Nigdje nisam spomenuo da je SF židovska operacija,svi moji upisi su na mjestu i upoznat sam sa pravilima ove pričaonice a jedno od pravla sam ja predložio a to je da svi članovi koji komuniciraju međusobno sa članovima drugog naroda pišu na engleski,kolko vidim nisam progriješio jer se već sad počelo upozoravati na makivanje sa foruma od tvoje strane. U našoj međusobnoj raspravi nema nikakvih argumenata za makivanje tako dugo dok nećemo pisati na engleskom da Linder može vidjeti što se zapravo događa jer u protivnom neko može izmanipulirati tu proceduru i svašta izmisliti pa onda probati igrati na povjerenje od nekoga od Administracije. Ja osobno ne mislim nikoga prijavljivati od članova tvojeg naroda kao što ni nikad nisam,a ako ćete igrati na foru "gubimo jednog Srbina na ovom forumu i jednog Hrvata,ostaje dva Srbina i niti jedan Hrvat"-to je ništa drugo nego razultat kukavičluka.-ovo govorim samo kao mogući scenarij za buduće događaje jer se to meni događalo već od članova vašeg naroda na ovakvim pričaonicama na prilično jadan način.
Ti si totalno ovdje,(ja samo govorim za sebe za druge o mišljenju o SF me nije ni briga) izvrnuo moje riječi pa bi te uputio da pročitaš ponovo to što sam napisao.

Kaj mogu reći za Administraciju SF?
Oni su mene optuživali za nešto bez dokaza preko posrednika nekih od porčki tako da ako će netko igrati ulogu njihovog advokata ja budem iznosio stvari kakve su zaista bile-meni ne treba advokat,ali oću raspravu a ne da netko na temelju proizvoljnih zaključaka donosi neke odluke.
Lozinke drugih članova oni imaju pospremljene i mogu je izmjeniti u bilo kojem trenutku kao što su to napravili sa mojom čime može doći do manipulacije mojm upisima samim logiranjem eventualnim pisanjem nečega što zapravo dotični član ne piše-ovo je jedna zanimljivost koju nisi vjerojatno znao. Njihovo ponašanje u suštini ima velike sličnosti sa židovskim,pogotovo dok su novci u pitanju-to je sve.

Quote:
Originally Posted by Dagaz18 View Post
MDrugo, da, shvatio je stvari oko SF-a i uostalom neka sam iznese svoje mišljenje, a moraš priznati da su na SFH stvarno opterećeni njime, čemu toliko pisanje o nekom ako vas dotični ne zanima i ne dotiče? Ne razumem!
Ja nisam opterećen niti jednim vašim članom tako da to pitanje koje meni postavljaš moraš pitati one koji eventualno jesu pa ćeš dobiti vjerojatno odgovor.

Quote:
Originally Posted by Dagaz18 View Post
Dobro, kako god nema veze, bolje da napišemo nešto pametno ovde nego da se i ovde prepucavamo i to bez ikakve potrebe!
Pozdrav!
Vidi se iz priloženog tko ima potrebu za prepucavanjem a tko ne.

Last edited by Fico; February 14th, 2014 at 06:04 AM.
 
Old February 14th, 2014 #16
Serbian
Senior Member
 
Serbian's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 21,679
Default

Quote:
Originally Posted by Fico View Post
I can't see Serbian kingdom in time when Tomislav have been King of Croat. This is very interesting because some of serbian members tell that Croat don't exist,but in fact Serbia don't exist in time when some speak. So serbian members who try to manipulate other people here must in first look its nationality in this time If they can find.
I never denied existence of Croatian nation so


Quote:
I can't see only Raska in this time. If he live in Serbia, why we only can see Raska on map? Where is Serbia when Tomaslav have been King of Kingdom of Croatia ?
Vlastimirović Dynasty Prince Vlastimir ( 831–851)



Also Duklja Travunija Zahumlje and Paganija were populated by Serbs.

Read Frankish Chronicles where it shows that Serbs inhabit also big part of Dalmatia


Prince Višeslav (fl. 768–814), the first known Serbian monarch by name, ruled the hereditary lands (Županias, counties) of Neretva, Tara, Piva, Lim. He managed to unite several more provinces and tribes into a Serbian Principality. Višeslav was succeeded by his son Radoslav and then Prosigoj, during which time "the Serbs inhabit the greater part of Dalmatia" (Royal Frankish Annals, 822). At this time, there was peace with the eastern neighbours of Bulgars, who had began to expand their territory significantly. Prosigoj's son, Prince Vlastimir, further expanded the realm, which prompted the Bulgars, who had already taken parts of Macedonia, to invade in 839. The invasion led to a three-year-war, which ended in 842, with a decisive Serbian victory. The Bulgars were driven out and Vlastimir expanded to the west and south, meanwhile the Bulgars had taken most of modern Serbia's east. Prince Mutimir (r. 851–891),[5] the son of Vlastimir, managed to defeat the Bulgars once again in 834–835, also capturing the son of the Bulgar Khan. The Serbs and Bulgars concluded peace, and the Christianization of the Slavs began; by the 870s the Serbs were baptized and had established the Eparchy of Ras, on the order of Emperor Basil I. The remaining years, well into the 920s, are characterized by dynastic civil wars
Petar Gojniković managed to defeat his cousin, the reigning Prince Pribislav Mutimirović in 892. Petar was recognized by the Bulgars, now the greatest power in the Balkans, although the peace was not to last; the Byzantines had sent an envoy to Serbia promising greater independence in return of Petar leading an army against the Bulgars. A Bulgarian ally, Michael Višević, who had seen a threat in Petar during the latters conquering of Bosnia and Neretva, heard of the possible alliance and warned the Bulgarian Khan, who later sent a protege, Pavle Branović, to rule Serbia. In the meantime, Zaharija Pribislavljević is sent by the Byzantines to take the Serbian throne, he is however captured by Pavle and sent to Bulgaria. Pavle is now approached by the Byzantines, thus Zaharija is indoctrinated by the Bulgars. Pavle plans an attack on Bulgaria, but Khan Simeon is warned, and dispatches Zaharija with an army, promising him the throne if he defeats Pavle, which he did. Zaharija soon resumed his Byzantine alliance, also uniting several Slavic tribes along the common border to revolt against the Bulgars, several Bulgarian generals were beheaded, their heads sent to Constantinople by Zaharija as a symbol of alleigance. In 924 a large army led by Časlav Klonimirović, the second cousin, is sent by the Bulgars which ravages Serbia, forcing Zaharija to exile. Instead of instating Časlav, the Bulgars annex Serbia 924–927.

Časlav takes the throne in 927, with the death of the Bulgar Khan, and immediately puts himself under Byzantine overlordship. Eastern Christian (Orthodox) influence greatly increases and the two maintain close ties throughout his regn. He enlarged Serbia, uniting the tribes of Bosnia, Herzegovina, Old Serbia and Montenegro (incorporated Pagania, Zahumlje, Travunia,[6] Konavle, Bosnia and Rascia into Serbia, ι Σερβλια).[7] He took over regions previously held by Michael Višević, who disappears from sources in 925.[6] The De Administrando Imperio describes his realm: the shores of the Adriatic Sea, the Sava river and the Morava valley as well as today's northern Albania.[8]

After Časlav's death the realm crumbled, local nobles restored the control of each province. Soon the Croats, Bulgarians and Byzantines annex the Serbian territories. The written information about the first dynasty ends with the death of Časlav.[9] The Catepanate of Ras is established between 971–976, during the rule of John Tzimiskes (r. 969–976).[10] A seal of a strategos of Ras has been dated to Tzimiskes' reign, making it possible for Tzimiskes' predecessor Nikephoros II Phokas to have enjoyed recognition in Rascia.[11][12] The protospatharios and katepano of Ras was a Byzantine governor named John.[13] Data on the katepano of Ras during Tzimiskes' reign is missing.[14] Byzantine military presence ended soon thereafter with the wars with Bulgaria, and was re-established only ca. 1018 with the short-lived Theme of Sirmium, which however did not extend much into Rascia proper.[


Vlastimirovic_dynasty Vlastimirovic_dynasty



Quote:
Know you're telling me about conflict with nations and also about Father of Croatian Homeland Ante Starčević and ideology of Party of Rights,no problem If you have some obscurity about this ideology we can speak about it. Why you try to hide Načertanije in this story? Načertanije is the root of Croat-Serbs conflict more then 100 years doesn't matter on wich way.

And what is wrong with Nacertanije? Why shouldn't all Serbs livve in one state but all Croats can? Was it a crime to not want to live under the yoke of the Ottoman and Austro-Hungarian empires? You always get all hysterical about Garasanin and put more importance on Nacertanije than it deserves. Comparing the chauvinism of Starcevic which developed deep roots in Croat national pshyce to Garasanin who had nowehere near the influence on Serbian people as Starcevic on Croat national development is ridiculous.


Quote:
@Serbian,vezano za tvoje upozorenje

Nigdje nisam spomenuo da je SF židovska operacija,svi moji upisi su na mjestu i upoznat sam sa pravilima ove pričaonice a jedno od pravla sam ja predložio a to je da svi članovi koji komuniciraju međusobno sa članovima drugog naroda pišu na engleski,kolko vidim nisam progriješio jer se već sad počelo upozoravati na makivanje sa foruma od tvoje strane. U našoj međusobnoj raspravi nema nikakvih argumenata za makivanje tako dugo dok nećemo pisati na engleskom da Linder može vidjeti što se zapravo događa jer u protivnom neko može izmanipulirati tu proceduru i svašta izmisliti pa onda probati igrati na povjerenje od nekoga od Administracije. Ja osobno ne mislim nikoga prijavljivati od članova tvojeg naroda kao što ni nikad nisam,a ako ćete igrati na foru "gubimo jednog Srbina na ovom forumu i jednog Hrvata,ostaje dva Srbina i niti jedan Hrvat"-to je ništa drugo nego razultat kukavičluka.-ovo govorim samo kao mogući scenarij za buduće događaje jer se to meni događalo već od članova vašeg naroda na ovakvim pričaonicama na prilično jadan način.
Ti si totalno ovdje,(ja samo govorim za sebe za druge o mišljenju o SF me nije ni briga) izvrnuo moje riječi pa bi te uputio da pročitaš ponovo to što sam napisao.

Kaj mogu reći za Administraciju SF?
Oni su mene optuživali za nešto bez dokaza preko posrednika nekih od porčki tako da ako će netko igrati ulogu njihovog advokata ja budem iznosio stvari kakve su zaista bile-meni ne treba advokat,ali oću raspravu a ne da netko na temelju proizvoljnih zaključaka donosi neke odluke.
Lozinke drugih članova oni imaju pospremljene i mogu je izmjeniti u bilo kojem trenutku kao što su to napravili sa mojom čime može doći do manipulacije mojm upisima samim logiranjem eventualnim pisanjem nečega što zapravo dotični član ne piše-ovo je jedna zanimljivost koju nisi vjerojatno znao. Njihovo ponašanje u suštini ima velike sličnosti sa židovskim,pogotovo dok su novci u pitanju-to je sve

Dobro nema problema, pisi slobodno ovde, engleski hrvatski nije bitno. Niko nece biti banovan ako se drzi pravila. Sto se tice desavanje na SF bas me puno ne zanima sta se tamo desava samo sam upozorio generalno da je protiv pravila ovde govoriti da je forum pod zidovskom kontrolom, vidim sad da nisi to ni mislio, samo malo manje paranoje sa tvoje strane, nisam osoba koja ide okolo i tuzaka clanove.
__________________
Christianity and Feminism, the two deadliest poisons jews gave to the White Race


''Screw your optics, I'm going in'', American hero Robert Gregory Bowers
 
Old February 14th, 2014 #17
Tiwaz
Senior Member
 
Tiwaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Europa, Serbia
Posts: 778
Default Veštak

Hrvati su veštačka tvorevina i tu nema prepucavanja fićo!!! Ako tebe to vređa, što Ja ili bilo koji drugi Srbin kaže da si Srbin, pa sigurno nema nameru da te uvredi, već da te izvede na pravi put i pokaže ti činjenično stanje da hrvati nisu nikada imali svoju državu, e, pa otkud vi odjednom, 1992 ili 1993 dobili državu i sada vi postojite hiljadama godina!!!!
Daj molim te, to su stvarno priče za decu i za one koji bi želeli da je tako ali nije, i oni sami znaju da nije nego teraju po svojoj želji, ŠTA JE TO NEGO FRUSTRACIJA???
I manite se mene lično, kako vas ne mrzi da pišete o meni toliko, daj pišite o SS-u nešto novo i pametno, to volim da čujem ili da pogledam neki dokumentarac dobar! A ovo, hrvati će uvek da baljezgaju kako postoje, Srbi će na to da su pokatoličeni Srbi i tako u nedogled!!!!
Stoga fićo, Srbine, živeo ti meni 100 godina!
Rasni Pozdrav!!!
 
Old February 14th, 2014 #18
Fico
Senior Member
 
Join Date: May 2013
Posts: 974
Default

Quote:
Originally Posted by Serbian View Post
I never denied existence of Croatian nation so
I speak about serbian members what is global term and If you look context of this debate you will understand my post who you're quoted.




Quote:
Originally Posted by Serbian View Post
Vlastimirović Dynasty Prince Vlastimir ( 831–851)





http://en.wikipedia.org/wiki/Vlastimirovic_dynasty
Wikipedia is interesanting thing,but this map who is not from wikipadia says a lot,Serbs between 800. and 900.

http://www.euratlas.net/history/europe/800/index.html






Quote:
Originally Posted by Serbian View Post
And what is wrong with Nacertanije? Why shouldn't all Serbs livve in one state but all Croats can? Was it a crime to not want to live under the yoke of the Ottoman and Austro-Hungarian empires? You always get all hysterical about Garasanin and put more importance on Nacertanije than it deserves. Comparing the chauvinism of Starcevic which developed deep roots in Croat national pshyce to Garasanin who had nowehere near the influence on Serbian people as Starcevic on Croat national development is ridiculous.
Nacertanije is the root of conflict Croats and Serbs. Serbs have really strong logic like you. They belive that in all areas when live Serbs (doesn't matter how many) must be create Serbian state. Whit this great logic Croats who live in SAD for example can within SAD create Croatia nation and this rule worth with all nations-how cute. What is chauvinistic in Starčević? Whom you're liying when you tell that Grasanin didn't have influence on Serbian people? Himself?
With logic of Nacertanije and Grasanin you where leding three wars with Croats.


@ Tiwaz

Interesantno je kako si odustao od odgovora na moja pitanja koja sam ti postavio ranije koja su pak postavljena na tvoje upise gdje spominješ Hrvate ali sve je na engleskom jeziku,što je očiti problem kod tebe da svoje laži braniš na istom pa sada nastavljaš pisati na meni razumljivom jeziku. Idemo redom:

Quote:
Originally Posted by Tiwaz View Post
Hrvati su veštačka tvorevina i tu nema prepucavanja fićo!!!


S ovih tri uskličnika na kraju rečenice koristiš jer mi želiš pokazati kako se dereš na mene ili što?
Zašto ne odgovoriš engleskim jezikom na pitanja koja sam ti postavio? Lijepo ti je ponavljati nekoliko puta ono što napišeš? Što to znači "veštačka tvorevina"?
Kad mi to objasniš odgovori mi na koji način smo mi "veštački napravljeni" (što god da to značilo)?


Quote:
Originally Posted by Tiwaz View Post
Ako tebe to vređa, što Ja ili bilo koji drugi Srbin kaže da si Srbin, pa sigurno nema nameru da te uvredi, već da te izvede na pravi put i pokaže ti činjenično stanje da hrvati nisu nikada imali svoju državu, e, pa otkud vi odjednom, 1992 ili 1993 dobili državu i sada vi postojite hiljadama godina!!!!
Pa to je odlično ako smo mi odjednom 92. dobili međunarodno priznanje jer nam globalisti po takvom ne mogu predbacivati krivnje iz drugog svjetskog rata
gdje spominju nekakvu Hrvatsku koja nikad nije postojala.


Quote:
Originally Posted by Tiwaz View Post
Daj molim te, to su stvarno priče za decu i za one koji bi želeli da je tako ali nije, i oni sami znaju da nije nego teraju po svojoj želji, ŠTA JE TO NEGO FRUSTRACIJA???
Što to teramo po svojoj želji? Što su priče za malu decu? Na što aludiraš pod riječi "frustracija"?

Quote:
Originally Posted by Tiwaz View Post
I manite se mene lično, kako vas ne mrzi da pišete o meni toliko, daj pišite o SS-u nešto novo i pametno, to volim da čujem ili da pogledam neki dokumentarac dobar!
Ma di sam se ja to tebe manuo? Tvoj komšija koji ima nevjerojatno sličan način pisanja tebi te spomenuo i rekao kako ti se klanja. Ili ste možda ti i on iste osobe pa se klanjaš sam sebi? Da nisi ti kako bi rekao jedan vaš pjesnik "mamin nežni cvet i bog za ceo svet"?

Quote:
Originally Posted by Tiwaz View Post
A ovo, hrvati će uvek da baljezgaju kako postoje, Srbi će na to da su pokatoličeni Srbi i tako u nedogled!!!!
Stoga fićo, Srbine, živeo ti meni 100 godina!
Rasni Pozdrav!!!
Treba doživjeti stotu,Hrvati ne postoje isto kao što i međunarodni dokumenti poput Pacta convente 1102. i 1527.,međunarodna priznanja od 41.-45. od Sila Osovine,Baščanska ploča,Trpimirova darovnica,titula "Rex Croatorum" ne postoje.

Last edited by Fico; February 14th, 2014 at 10:44 AM.
 
Old February 14th, 2014 #19
Tiwaz
Senior Member
 
Tiwaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Europa, Serbia
Posts: 778
Default Cccc

Fićo, fićo!!! Ja, ako si primetio, svuda stavljam ova 3 uzvičnika, ali ne jer se derem, već mi je to navika, 3 ili 4!!! Da, svi Srbi ovde su ista osoba, to je dobro što si primetio!!!! Kako god, objasnio sam onome kome sam trebao da objasnim! Zaboravio sam šifru i preko mog komšije Dagaza preneo poruku Gospodinu Linderu da imam dotični problem, te je Gos'n Linder to rešio u najkraćem roku, na šta sam mu zahvalan i sada mogu pisati pod svojim imenom!!!

Fico, I was forgot my password, so my neighber and friend contact Mr. Linder that I forgot my password and Mr. Linder solve problem in very short time and I am very gratitude for this!!! Thanks if I missed you here anyway, but I think there is no reason that we have any contact, I write my opinions, you write your and that is best!
I am just glad that HardHawk is not here anymore because I must use so bad language when he was here, this is why I made long pause here, but when I saw that he is banned, I come back!!!
 
Old February 15th, 2014 #20
Serbian
Senior Member
 
Serbian's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 21,679
Default

Quote:
Originally Posted by Fico View Post
Wikipedia is interesanting thing,but this map who is not from wikipadia says a lot,Serbs between 800. and 900.

http://www.euratlas.net/history/europe/800/index.html
Are these maps wrong?





The maps in your link don't even show Dusan's Empire at a time when Croat state didn't even exist?

Can you tell me where is Croatian state mentioned in Frankish Chronicles? According to the Royal Frankish Annals in 822 Ljudevit went from his seat in Sisak to the Serbs in western Bosnia, the Serbs are also mentioned as controlling the greater part of Dalmatia ("Sorabos, quae natio magnam Dalmatiae partem obtinere dicitur").

I know you like to live in fairy tales of great neational romanticism, (as do many other people regardless of European nationality) but fact is your short lived statehood was extinguished in 1100 and you didn't get it again til 1991 (if we can even call this EU/ZOG occupation statehood). Your capitals in last over 900 years, or at least cities where decisions about Croatia were made, have been Budapest Bec (Vienna in Serbo-Croat} Berlin Belgrade and now Brussels.


Quote:
Nacertanije is the root of conflict Croats and Serbs. Serbs have really strong logic like you. They belive that in all areas when live Serbs (doesn't matter how many) must be create Serbian state. Whit this great logic Croats who live in SAD for example can within SAD create Croatia nation and this rule worth with all nations-how cute.
Same logic as you guys which is where Croats live is Croatia. Croatia to Zemun and border on Drina even incorporating Sandzak into this Greater Croatian state.

My opinion is that once we defeat ZOG, if we stillcan't get along, we could just fight it out and may the best nation win, but this time WITHOUT any foreign interference, be that German or American.


Quote:
What is chauvinistic in Starčević? Whom you're liying when you tell that Grasanin didn't have influence on Serbian people? Himself?
With logic of Nacertanije and Grasanin you where leding three wars with Croats
Starcevic was a chauvinist and you know it and are proud of him because of it but I don't care, fact is Garasanin had nothing on Starcevic in terms of any kind of hatred for Croats.

Yeah im sure that Nacertanije was in the minds of Serbian villagers defending their land and lives in Bosnia and Krajina. i guess they were all brainwashed by 'velikosrpska ideologija'.
__________________
Christianity and Feminism, the two deadliest poisons jews gave to the White Race


''Screw your optics, I'm going in'', American hero Robert Gregory Bowers

Last edited by Serbian; February 15th, 2014 at 01:47 AM.
 
Reply

Share


Thread
Display Modes


All times are GMT -5. The time now is 07:40 AM.
Page generated in 0.40790 seconds.